Kilo’s appels gaf de boom dit jaar weer. Rijp en vers van de boom zijn appels zoveel lekkerder dan die meelballen uit de winkel. Wat je na het plukken niet direct eet, kun je koel bewaren. In de koelkast of een koude schuur of kelder. Maar als de smaak te ver achteruitgaat, is het tijd om ze te verwerken tot appelmoes en sap.
In de ontsapper van Weck past een halve krat appels, die ik eerst heb gewassen en in stukken gesneden. Mijn elektrische weckketel met temperatuur instelling en thermostaat is aangesloten op een losse schakelklok, zodat de ketel gaat koken wanneer ik dat wil.
Meestal giet ik sap in flessen, maar ik had veel lege potten staan, die de afwasmachine vannacht steriliseerde, waarna de weckketel automatisch aan het werk ging. Uit de schuur die al jaren hoopt een echte bijkeuken te worden, kwam vanochtend een frisse appeltjesgeur. Tijd om de volgende machine in te zetten.
Mijn oude Kenwood Chef 901 zeeft in snel tempo de ontsapte appels uit de fruitkorf tot 4 potten appelmoes, waarvan ik er vandaag en morgen één direct opeet. Pure appelmoes zonder suiker of andere toevoegingen, die romig en luchtig is.
In een pannetje schoon water zijn ondertussen de potdeksels uitgekookt. De gevulde potten worden straks geweckt in die zelfde ketel. De pulp gaat op de compost en na het schoonmaken van de spullen wordt het volgende halve krat verwerkt.
Ontsappen gaat op 100℃ in 90 minuten. Wecken van potten appelmoes op 80℃ in een uur.
Een nieuwe halfautomatische weckketel kost in 2016 ongeveer 100 euro, het ontsapper hulpstuk 45 euro. Tweedehands kun je die spullen voor veel minder aanschaffen. Een ronde plank met wieltjes, zoals ook voor potplanten wordt verkocht voor 10 euro, maakt de ketel makkelijk verplaatsbaar.
Een goede Kenwood Chef koop je tweedehands voor een paar tientjes. De nieuwste Kenwood Cooking Chef kost 1200 euro. Met het pureerzeef hulpstuk kunnen beide razendsnel gaargestoomd fruit tot moes zeven. De pureerzeef die op de ronde kom van de Kenwood Chef modellen past moet nieuw ongeveer 100 euro kosten, maar tweedehands heb je die voor een tientje. Als je geduld hebt, kun je een goede 2e hands Chef kopen met heel veel bijpassende hulpstukken en ben je daarvoor nog geen 100 euro kwijt.
Glazen weckpotten worden 2e hands voor een paar dubbeltjes aangeboden en kunnen makkelijk 100 jaar meegaan. Nieuw koop je die het goedkoopst bij Weck zelf. Potten van supermarkt conserven zijn ook goed, maar de metalen deksels blijven niet lang goed.
Schoon wassen en steriliseren van de potten is goed te doen met de afwasmachine, die ook niet veel hoeft te kosten. Tweedehands tussen nul en honderd euro, nieuw een paar honderd euro. Willekeurig welk pannetje op vuur of kookplaat is bruikbaar voor voor het steriliseren van de deksels. Verder is een vultrechter nodig, ovenwanten, keukenpincet, 2 silicone pannenlikkers en een mes om de appels in stukken te snijden.
Geldboom
Als een appelboom eenmaal groeit, zal die veel appels geven die elk jaar zonder veel moeite verwerkt kunnen met spullen die niet heel duur hoeven te zijn. De oogst kan tegenvallen in een slecht jaar. Bijvoorbeeld door vorst in de lente, extreme droogte, te veel nattigheid of een plaag tijdens het groeiseizoon. Gelukkig komt dat niet vaak voor en door te wecken en te vriezen kan een slecht jaar opgevangen worden. Een voorraadje geweckte appelmoes en appelsap heb ik inmiddels staan. In de vriezer heb ik schone partjes zure appeltjes om appelgebak te maken. Die voorraad zal ik nodig hebben, want volgend jaar zal ik een tijd helemaal zonder inkomen moeten overbruggen. Alle financiële reserve moet ik dan gebruiken voor de vaste lasten. Want dakloos overleef je niet lang in ons klimaat.