Het was koud in huis. De hoge tarieven van het energiebedrijf zou ik niet kunnen betalen. Laten afsluiten zou voor nog meer kosten zorgen.
In mijn huurcontract staan rare dingen. Bijvoorbeeld de verplichting een contract voor energielevering te hebben. Sluit een leverancier mensen af, dan wil mijn verhuurder ze ook nog eens op straat zetten. De overheid heeft het weer eens echt goed geregeld, door “sociale” woningverhuur voor de lagere inkomens te laten uitvoeren door dit soort a-sociale bedrijven.
Zelf de gaskraan dicht doen of de thermostaat helemaal op nul zetten is altijd een beter idee. Het huis vorstvrij houden door alleen te verwarmen als het vriest, met de thermostaat op het minimum. Of de hele verwarmingsinstallatie uitschakelen en alle radiatoren leeg laten lopen. Want als die bevriezen barsten ze en heb je een enorme schade aan de installatie, waarvoor je ook als huurder veel geld kwijt bent doordat de huurder voor de schade aansprakelijk gesteld zal worden. Ook iets om aan te denken voor wie door het energiebedrijf is afgesloten.
Een infrarood afstandsbediening heeft mij al jaren geholpen om de CV ketel vanuit mijn warme bed uit te zetten en in de ochtend voordat ik opsta weer in te schakelen. Zo heb ik de afgelopen jaren het energieverbruik al kunnen reduceren. Nu zal ik nog minder moeten stoken. De verwarming staat nu de hele dag uit. Omdat het zelfde apparaat ook warm water maakt zet ik de installatie pas aan op het moment dat ik warm water uit de kraan wil. Elektra om te koken, koelen en vriezen, verlichten is wel de hele dag en nacht beschikbaar in mijn woning. Nog wel.
zeebodem gasleidingen geëxplodeerd
Misschien verandert dat, nu onderzeese gasleidingen naar Europa zijn geëxplodeerd. Als energie niet langer alleen is beperkt voor wie de hoge kosten niet kan betalen, dan zullen er beperkende maatregelen worden ingesteld. Het dichtdraaien van de gastoevoer. Het afsluiten van elektra. Misschien zal zelfs beschikbaarheid van drinkwater beperkt gaan worden.
zeebodem gasleidingen gesaboteerd
Zo ver was het nog niet. Alleen financieel was ik beperkt in energieverbruik. Ik permitteerde mijzelf een warm bad en zette de CV installatie aan met de kamerthermostaat op het minimum.
Op mijn badkuip heb ik een soort tafeltje waar ik meestal iets lekkers te eten zet als ik een bad ga nemen. In de middag had mijn muzikale eetvriend me een prima maaltijd gebracht. Kip, eend, vis, rijst met een saus. Niet langer deelde hij zijn eten aan de hele familie uit. Hij verdeelde het in porties in de vriezer zodat hij zelf genoeg te eten had en soms bracht hij er wat van naar mij. Dit was één van die maaltijden die hij na een optreden had meegekregen. Even opgewarmd in de magnetron, zittend in mijn warme bad gegeten. Een simpel genoegen.
Mijn haar gewassen en genietend in mijn bubbelbad bleef ik liggen tot de watertemperatuur langzaam daalde. Ik twijfelde. Zou ik warm water toevoegen of mijn bad uit gaan, de kou van mijn huis weer in?
Op dat moment ging de telefoon. Tegenwoordig heb ik ook in de badkamer een toestel, omdat ik besloot alle telefoons die buurman en ik vroeger over 2 huizen verdeeld hadden, nu allemaal in mijn eigen huis aan te sluiten. Vanuit mijn bad kan ik nu de telefoon opnemen.
“Heb je gegeten? Was het lekker? Ik ben thuis, in mijn bed gaan liggen om me een beetje warm te houden, maar toch werd het me te koud. De verwarming weer aangezet.”
“Ik lig lekker warm in mijn bad. Relaxed. Maar straks moet ik er uit. Het water gaat zo afkoelen en mijn huis is koud.”
“Wil je niet bij mij komen relaxen? Dan hebben we het samen lekker warm. Ik lig hier maar alleen en jij daar.”
“Mijn haar is nat. Dat voelt niet lekker.”
“Je kunt het toch afdrogen met een doek?”
“Ja, maar dan is het niet echt droog. Dat natte haar is geen lekker gevoel.”
“Ik vind het niet erg als je een beetje nat bent. Wil je niet komen?”
Het was nog vroeg op de avond en ik had verder geen plannen. Als ik thuis bleef zou ik vroeg mijn bed in gaan om warm te blijven in mijn koude huis. Ik kon ook naar zijn warme huis, waar hij al in bed lag. We zouden samen warm blijven.
https://youtu.be/fTDTF2-h-Xs
(tekst © Vlierbloesem)
We hebben de thermostaat op 18 graden gezet. Dat was even wennen, maar we zijn er inmiddels aan gewend. Dat is voor ons nog acceptabel, behalve als je je niet fit voelt.
LikeLike
Je went aan die temperatuur. Ik heb de thermostaat al jaren op 18 graden. Nu ik nog minder moet stoken laat ik de hele installatie zo veel mogelijk uit. Zolang het niet vriest is dat wel te doen. Als ik warm kraanwater nodig heb gaat die ketel weer even aan.
LikeLike
Door mezelf aan te wennen de verwarming de afgelopen jaren steeds lager te zetten vind ik het nu nog niet koud in huis. Komt natuurlijk ook omdat het overdag nog steeds niet al te koud is.
LikeGeliked door 1 persoon
Op dit moment is het 14 graden. Goed te doen als je bezig bent, maar te koud om stil te zitten. Dan pak ik een dik dekbed en ik draag nu al een warme trainingsbroek en een dik vest.
Vorige winter had ik me ook gewend aan kou. Daardoor had ik het in de zomer extra warm.
LikeLike
De keus leek me niet moeilijk. 😉
LikeGeliked door 1 persoon
Dacht ik ook. 😊
LikeLike
Samen in huis/bed is warmer. Er zullen meer mensen de dag gaan doorbrengen bij elkaar,vermoed ik
LikeGeliked door 1 persoon
Denk ik ook. Maar ik heb inmiddels ook al gehoord van mensen die last kregen met de sociale dienst, die ging controleren hoe vaak mensen bij elkaar in huis zijn. Ze posten op de parkeerplaats en ze horen kinderen uit. Ik hoorde een buurman tegen zijn zoontje zeggen: “Pappa moet nu naar huis, want hij woont bij opa.”
LikeLike
Terwijl de overheid het huiskamerdelen (nieuw woord, nieuw begrip) promoot.
LikeLike
Tegenstrijdige adviezen.
Niet de eerste keer dat je beter helemaal niet moet opvolgen wat de overheid aanraadt te doen.
LikeLike
Ik kan het niet meer volgen. Er zouden minder regels komen (liberaal hè) maar er zijn alleen maar meer regels gekomen.
LikeGeliked door 1 persoon
De VVD heeft het altijd over vermindering van regelgeving en een kleinere overheid. In werkelijkheid produceren ze altijd een oerwoud van regeltjes, bezuinigen ze verkeerd en dalen de overheidsuitgaven niet. Liberaal is de VVD al heel lang niet meer.
LikeGeliked door 1 persoon